واقعیت مجازی

واقعیت مجازی چیست؟

واقعيت مجازی(Virtual Reality)تكنيك جدید واقعيت نمايي اشياء، محيط و فضاهاست. اين تكنيك نوعي شبيه‌سازي اشياء و محيط در فضاي مجازي براي القاي فضاي واقعي است. در اين حالت به كمك طراحي سه بعدي اشياء و فضا شخص احساس سه بعدي از محيط مربوطه مي كند. با پيشرفت فناوري و افزايش قدرت پردازنده‌هاي رايانه‌اي امكان پياده‌سازي تكنيك‌هاي واقعيت مجازي بوجود آمده است و به تبع آن كاربردهاي متنوعي  براي آن پديد آمد.

چرا واقعیت مجازی؟

ايجاد درك صحيح از فضاي مورد بحث در پروژه‌هاي عمراني، نحوه پيشرفت كار و نتايج به‌ دست‌آمده از آن در مخاطب، هميشه براي مديران و دست‌اندركاران پروژه از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار بوده، چرا كه درك درست از واقعيت‌هاي موجود اهميت كار مديران و متخصصان را نمايان مي‌كند.

واقعیت مجازی در زمینه  آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که  معمولاً هزینه های آموزش در محل بالاست در حالی که می توان با ابزار های واقعیت مجازی  محیط پروژه را شبیه سازی کرده و برای مصارف آموزشی در سطوح مختلف استفاده نمود.

یکی دیگر از دلایل استفاده از واقعیت مجازی شبیه سازی موقعیت بحران است و برای آشنایی با اپراتورها در لحظه بروز حادثه و شبیه سازی دقیق حوادث است، چرا که ایجاد یک حادثه برای آموزش نیروها با هزینه های هنگفت زمانی و ریالی همراه است بعلاوه آموزش های تئوری نیز پاسخ گوی لحظه بحران نمی باشد.

در همين راستا ارائه نحوه پيشرفت پروژه، دستاوردها و واقعيت‌ها به كمك ابزارهاي مولتي‌مديا و واقعيت مجازي مي‌تواند بسيار جذاب‌تر و مؤثر باشد.

برخی قابلیت های واقعیت مجازی:

  •          حرکت در محیط

كاربر مي تواند با استفاده از اين قابليت در محيط حركت كرده و تجهيزات و تاسيسات مربوطه را از زواياي مختلف (بالا پايين چپ راست جلو عقب) و فاصله دلخواه ببيند. و یا در مسیر  داخل تاسیسات حرکت  نماید، اين قابليت تصور درستي از حجم، اندازه و مكان تجهیزات و تاسيسات پروژه  برای کاربران نمایان می سازد. برای مثال در پروژه یک سد کاربر می تواند داخل تونل ها، توربین ها و تاسیسات مختلف شود و از زوایایی مختلف به بررسی آن ها بپردازد.

  •         کلیک و انجام تغییرات

در این قابلیت کاربر علاوه بر گردش دورن محیط می تواند با محیط تعامل داشته باشد، به این صورت که با کلیک بر روی برخی اشیا فعالیت آنها را مشاهده نماید، برای مثال با کلیک بر روی توربین حرکت تجهیزات داخلی توربین  را مشاهده نماید.

همچنین کاربر می تواند انواع اطلاعات توصیفی نظیر فیلم، عکس، نقشه ها و اطلاعات فنی، جداول و... با یک کلیک بر روی تاسیسات مشاهده نماید.

  •         شفاف سازی

به كمك اين قابليت كاربر مي‌تواند به منظور مشاهده تأسيسات و تجهيزات زيرزميني يا داخلي ساير قسمت‌ها را شفاف كند، برای مثال کاربر با شفاف سازی سطح زمین شکل مخزن زیرزمینی نفت را مشاهده می نماید و یا با شفاف سازی لایه های خارجی تاسیسات، لایه های درونی تاسیسات را مشاهده می نماید.

  •         صدا

با این قابلیت کاربر علاوه بر مشاهده سه بعدی منطقه پروژه، صدای محدوده پروژه را می شنود که به تصور درست و دقیق از محیط پروژه می انجامد، صدا به صورت استریو اجرا می شود به طوری که متناسب با فاصله و جهت کاربر با منبع صدا، صدای که به کاربر می رسد متفاوت است.

  •         تاثیرات آب و هوا

این قابلیت مخصوص به تغییرات آب و هوایی درون پروژه است مانند تغییرات فصلی، باد و باران، شب و روز و... را مشاهده نماید.

  •         نمایش روند اجرای پروژه

با استفاده از قابلیت کاربر می تواند در طول زمان پیشرفت پروژه را ملاحظه نماید، برای مثال در بازه های مختلف زمانی، ریالی وضعیت پروژه را ملاحظه نماید.

  •         انیمیشن

با توجه به ساخت محیط مجازی، و مدل سازی های انجام شده، و همچنین مشخص شدن حرکت سازه ها و ماشین آلات، توانایی تولید انیمیشن به تعداد نامحدود وجود دارد . می توان انیمیشن های موضوعی، توضیحی نمایشی و... را از محیط مجازی استخراج نمود